Podejmując decyzję o finansowaniu często stajemy przed dylematem z jakiej formy finansowania skorzystać. Pozyskać kapitał z kredytu bankowego czy w formie emisji obligacji – nie jest to alternatywa zbyt często brana pod uwagę. Z kredytu niestety nie mogą korzystać firmy o krótkiej historii oraz te, które nie posiadają tzw. twardych zabezpieczeń. Proces kredytowy jest długotrwały a ustanawianie zabezpieczeń bywa skomplikowane. Banki również zobowiązane są do przestrzegania limitów zaangażowania danego przedsiębiorstwa, co zdecydowanie wpływa na wielkość kredytu. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji bank zawsze ustala harmonogram spłat a regulacja płatności z reguły odbywa się miesięcznie poprzez spłatę raty kapitałowo – odsetkowej. Nie bez znaczenia pozostaje, że kredyt udzielony przez bank prowadzi z reguły do uzależnienia. W przypadku przeglądu rocznego i odnowienia finansowania w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo ma przejściowe problemy płynnościowe, spowodowane np. kryzysem finansowym, bank żąda natychmiastowej spłaty kredytu. Takie sytuacje mają miejsce bardzo często.
Alternatywą jest finansowanie poprzez emisję obligacji korporacyjnych. Czym zatem są obligacje korporacyjne? Są to papiery wartościowe poświadczające wierzytelność obejmującą zobowiązanie dłużne emitenta wobec właściciela. Określa ona sumę wraz z zobowiązaniami do wypłaty oprocentowania w ustalonych terminach. Prościej – to papier potwierdzający udzielenie pożyczki emitentowi przez nabywcę na określonych warunkach z zobowiązaniem emitenta do spłaty w określonym czasie. Zgodnie z ustawą, obligacje emitować mogą podmioty posiadające osobowość prawną, co znaczy, że nie musi to być tylko spółka akcyjna. Emisja jest bardzo dobrym, choć mniej powszechnym rozwiązaniem dla podmiotów poszukujących finansowania. Zaletą emisji jest szybkie pozyskanie kapitału bez konieczności ich zwrotu poprzez spłatę miesięczną, odsetki od długu wpływają na wynik netto przedsiębiorstwa co również jest czynnikiem poprawiającym wskaźniki. Jest to szczególnie istotne dla mniejszych firm, które nie osiągnęły formy organizacyjnej w postaci spółki akcyjnej, a ich potrzeby finansowe są istotne dla dalszej działalności. Rynek obligacji korporacyjnych bardzo rośnie i staje się coraz bardziej dojrzały.
Zalety, to brak utraty kontroli nad spółką, poprawa struktury bilansu czy wykorzystanie dźwigni finansowej i tarczy podatkowej. Niepodważalną zaletą jest też duża elastyczność instrumentu oraz szybkość pozyskania niezbędnych środków.
Istotną kwestią dla tej formy finansowania jest fakt, iż właściciele przedsiębiorstw nie tracą kontroli nad spółką poprzez emisję obligacji. Obligatariusze nie stają się właścicielami praw własności przedsiębiorstwa, nie mają też wpływu bezpośredniego na podejmowanie kluczowych decyzji w przedsiębiorstwie.
Obligacje mogą przyczynić się do poprawy optymalizacji bilansu poprzez osiągnięcie odpowiedniej proporcji kapitałów własnych i obcych, które maksymalizują rentowność kapitałów własnych. Dodatni efekt dźwigni finansowej wystąpi w momencie, gdy rentowność kapitałów jest wyższa niż koszt odsetek, a efekt tarczy podatkowej wynika z uznawania odsetek od obligacji jako kosztu uzyskania przychodu, co zmniejsza podstawę opodatkowania.
Kluczową zaletą obligacji korporacyjnych w odniesieniu do kredytu bankowego jest możliwość dopasowania terminów spłat odsetek do wynikających z projektu przepływów finansowych. Ma to znaczenie w zakresie wysokości obciążeń finansowych przedsiębiorstwa, gdyż firma spłaca same odsetki w okresie trwania a kapitał zostaje spłacony na koniec, częstotliwość spłat można kształtować dowolnie – kwartalnie, rocznie, półrocznie. Takie warunki są praktycznie niemożliwe do osiągnięcia w przypadku finansowania poprzez kredyt bankowy.
Emitent określa wielkość emisji, termin płatności odsetek, podział na transze, termin wykupu i zabezpieczenia. Spotykane zabezpieczenia to najczęściej hipoteki, zastawy rejestrowe, cesje wierzytelności. Spółki mogą szybko pozyskać finansowanie, co jest często istotne np. w przypadku wnoszenia wkładu własnego przy dużych inwestycjach.
Możemy Was wesprzeć na kilka sposobów, wg oczekiwanych przez Was preferencji.
W ramach naszej oferty możecie skorzystać z wielu wariantów współpracy, które dają elastyczne możliwości wykorzystania naszego potencjału i wplecenie go w posiadane przez Was kompetencje. Począwszy od pełnego outsourcingu procesu organizacji finansowania, poprzez częściowe wsparcie niektórych etapów jak np. negocjacje ofert finansowych i zapisów, kowenantów w umowach kredytowych, aż do wykonania prostych audytów już posiadanych ofert finansowych oraz nowych projektów zapisów kowenantów w umowach kredytowych. Mogą to być takie warianty współpracy jak pełny zakres usług, w ramach którego oczekujemy wynagrodzenia success fee (płacisz, gdy pozyskamy finansowanie), tam gdzie potrzebny jest model finansowy, my przygotowujemy go i pobieramy opłatę z góry, lub jeśli potrzebujesz stałego wsparcia, monitoringu comiesięcznego kowenantów, doradztwa, wyjaśnień z bankiem i instytucjami finansowymi oferujemy usługę „zewnętrzny dyrektor finansowy” , której celem jest pomoc w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa, monitoring zapisów umów kredytowych, pomoc w relacjach z bankami. Usługa opiera się na comiesięcznym abonamencie płatnym na podstawie wynegocjowanej umowy.
Wybór zakresu należy do Was. My dostosujemy się do każdego z oczekiwanych przez Was wariantów, odpowiednio określając nasze wynagrodzenie.
W przypadku zainteresowania i pytań prosimy o kontakt pod nr tel: +48 22 292 81 11 lub wysłanie e-mail na adres: biuro@mgwccg.pl .
